medical fitness

Mit teszel, ha olyan kliens érkezik hozzád, aki korábban daganatos betegségből, stroke-ból vagy infarktusból épült fel? Magabiztosan vágsz bele az edzésterv elkészítésébe, ha a vendéged magas vérnyomással vagy ízületi gyulladással küzd? Vagy nem elég mélyek az ismereteid ezekben a témakörökben, ezért óvatosan, visszafogott tempót diktálva dolgozol vele annak az árán is, ha ez az edzés hatékonyságát csökkenti? Mit érez vajon ő a másik oldalon? Eszébe jut, hogy legutóbb súlyemelés közben akadt be a dereka vagy a futópadon vesztette el az eszméletét, s a kórház intenzív osztályán tért csak magához? És mit javasol az orvos életmódváltás gyanánt, amikor gyógyultnak nyilvánítja a betegét és elengedi annak kezét? 

Van egy pont, amikor kikerülnek az emberek az egészségügyi gondozásból. Már túl jól vannak ahhoz, hogy betegként tekintsenek rájuk, viszont nem elég jól a korábbi, egészséges önmagukhoz képest. Vannak, akiknél átmeneti ez az állapot, például egy műtét rehabilitációs időszaka után, és vannak, akik sosem lesznek már százszázalékosak. Utóbbiak különböző krónikus betegségekkel élik le az életüket, amit szeretnének szebbé, aktívabbá és akár tünetmentessé tenni. Ezen a ponton lesz kiemelkedő szerepe a MES (Medical Exercise Specialist) trénernek, aki az egészségügyi ellátásból érkezőket bevezeti az egészségfejlesztés világába az orvos, a gyógytornász és a dietetikus útmutatásait követve. 

Magyarországon a 15-34 évesek 33 százaléka és a 35-64 közötti korcsoport 61 százaléka szenved valamilyen tartós betegségtől. A 65 év felettieknél a legrosszabb a helyzet; 91 százalékuknak van egy vagy akár több krónikus egészségi problémája. Tudnunk kell azt is, sokan úgy élnek valamilyen idült betegséggel (például cukorbetegséggel, magas vérnyomással), hogy tudomásuk sincs róla. Ez talán a legveszélyesebb állapot. 

A különféle krónikus betegségek hátterében rendre ugyanazok a tényezők állnak: dohányzás, fizikai inaktivitás, egészségtelen táplálkozás és káros alkoholfogyasztás. Tehát legyen az szív- és érrendszeri megbetegedés, elhízás, magasvérnyomás, rák, diabétesz, krónikus légzőszervi vagy mozgásszervi betegség, a megfelelően adagolt sport gyógyszer. 

Ahogy a gyógyszert is csak szakember írhatja fel, úgy a krónikus panaszokkal küzdőknek is szükségük van jól képzett, a különféle betegségekről, elváltozásokról, egészségi állapotokról alapos tudással rendelkező edzőkre. Olyanokra, akik a kliensük biztonságát is figyelembe véve képesek a lehető leghatékonyabb mozgástervet elkészíteni. Akik tisztában vannak a rizikófaktorokkal, hogy vendégük a betegség illetve krónikus állapot mely fázisában van, hogy a szedett gyógyszereknek milyen mellékhatásai lehetnek, vagy akár azt is képesek felismerni, ha valami már nem az ő kompetenciájuk, és tudjanak nemet mondani, megfelelő egészségügyi szakembert ajánlani. 

A mozgással csodát lehet tenni, de csak a jól megválasztott és a jól adagolt mozgással. Ha ismerjük egy-egy betegség kialakulásának és lefolyásának menetét, a kóros ízület anatómiáját és az egészségestől eltérő biomechanikáját, hatékony, fájdalommentes, pozitív élményt és önbizalmat adó lesz az edzés. Az egyes betegségek determinálják, hogy milyen mozgásformát válasszunk. Hiszen járhatnak szédüléssel, hőhullámokkal, lehetnek tiltott mozgásirányok, pszichés blokkok és akár a napszak vagy az időjárás-változás is befolyásolhatja a panaszok erősségét. Állapottól függően kívánhatnak több korrekciós gyakorlatot, nyújtást, funkcionális, erőnléti vagy kardiotréninget. 

Ha a fenti adatokon elgondolkodunk, ma már nem lehet csak az a célunk, hogy segítsünk valakinek megszabadulni 5 kilótól, meg kerekebb popsit formálni. Mi is tehetünk azért, hogy a statisztikai adatokban csökkenjenek azok a rémisztően magas számok. Hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a hétköznapokban is jobban, energikusabban érezze magát, aki minket választ, hogy jobban aludjon, könnyebben kelljen ki az ágyból, sőt akár az orvosa idővel mérsékelje a gyógyszeradagját. Hiszen már egy másik orvossággal is élni fog: a medical fitnesszel. 

Írta: Bajkay Ágnes

újságíró (PPKE BTK), gyógytornász (SE-ETK), személyi edző (IWI), tudománykommunikációs szakember (ELTE TTK)

A kép forrása itt.